Kategorie aktualności

Ostatnie artykuły

Najnowsze komentarze

  • Jakie jeszcze telefony dla dzieci polecacie?
    person_outline em
    date_range lut 22, 2021
Baterie - jak wybrać niezawodne baterie, co znaczą oznaczenia na bateriach
Baterie - jak wybrać niezawodne baterie, co znaczą oznaczenia na bateriach
favorite_border 0 komentarze
date_range sie 5, 2022
person_outline Diliho Admin

Baterie towarzyszą nam każdego dnia – gdy oglądamy telewizję, słuchamy muzyki z odtwarzacza mp3, robimy zdjęcia aparatem fotograficznym lub patrzymy na zegar. Poznaj rodzaje baterii, ich technologię wykonania i wybierz niezawodne baterie do urządzeń nimi zasilanych.

Rodzaje najpopularniejszych baterii

Najbardziej popularne są baterie alkaliczne. Technologia alkaliczna powstała w 1956 roku, kiedy to wynaleziono pierwszą baterię alkaliczną. Baterie alkaliczne o napięciu 1,5V to te najczęściej wykorzystywane w urządzeniach elektronicznych codziennego użytku, czyli np. w pilotach do telewizora, lampkach, odtwarzaczach mp3 czy w aparatach fotograficznych.

Zaskoczeniem może być dla wielu fakt, że żywotność tego typu baterii może wynieść aż 6-7 lat! Oznacza to, że wszystkim znane paluszki typu AA lub AAA mają naprawdę sporą pojemność baterii. Oczywiście wszystko zależy od częstotliwości użytkowania. Jednak wydajność na długi czas baterii alkalicznych to ich duży atut. Kolejną zaletą baterii alkalicznych jest bezpieczeństwo – bardzo rzadko wyciekają. Należy jedynie pamiętać o tym, by nie zostawiać ich dość długo w urządzeniu. Nie zapominajmy o tym, że działające baterie wydzielają energię, a wewnątrz baterii pod wpływem chemikaliów wydziela się gaz.

Kolejnym rodzajem baterii, które powstały jeszcze przed technologią alkaliczną, ale obecnie schodzą na drugi plan, są baterie cynkowo-węglowe. Są tańsze, lecz słabsze niż baterie alkaliczne, dlatego używa się ich do urządzeń, które nie potrzebują pobierać zbyt wiele energii (maksymalnie 100 mA). Są to np. kalkulatory, budziki czy zegarki. Do ich zalet zaliczyć można niską cenę, jednak baterie cynkowo-węglowe mają dużą niższą żywotność niż baterie alkaliczne, ich wydajność nie wystarcza na długi czas, wobec czego na rynku zdecydowanie przegrywają z technologią alkaliczną.

Niezawodne baterie – jak wybrać

Współczesne urządzenia zazwyczaj są zasilane energią elektryczną, niemniej jednak baterie typu AA lub AAA wciąż są potrzebne w wielu mniejszych urządzeniach, takich jak: pilot do telewizora, aparat fotograficzny, waga, zabawki czy inne. Jak wobec tego wybrać niezawodne baterie? Czy jest to w ogóle możliwe?

Najważniejsze jest to, aby baterie były trwałe i bezpieczne. Niezawodne baterie to też takie, które mimo nieużywania nie rozładowują się same – co niestety w przypadku gorszej jakości baterii się zdarza. Niezawodne baterie szczególnie są ważne w przypadku urządzeń z dużym zużyciem prądu, np. w aparatach cyfrowych. Jeśli więc wybieramy się na wakacje i zabieramy ze sobą aparat zasilany bateriami typu AAA, to pamiętajmy o tym, aby wybrać baterie lepszej jakości i przeznaczone dokładnie do tego typu urządzeń. Wówczas mamy pewność, że nie rozładują się i będą bezpiecznie pracować nawet w wyższych temperaturach, a my będziemy cieszyć się pięknymi zdjęciami.

Niezawodne baterie to też takie, które sprawdzają się zarówno w wyższych temperaturach, jak i zimą, a także są przyjazne dla środowiska.

Oznaczenia na bateriach – czy je znasz?

Tajemniczo brzmiące oznaczenia w postaci liter i cyfr na bateriach oznaczają technologię, w której zostały wykonane. Najczęściej jednak można spotkać się z oznaczeniami typu: LR i R. Oznaczają one technologię, z jakich baterie zostały wykonane i kształt ogniwa, czyli:

LR – bateria alkaliczna,

R – bateria cynkowo-węglowa,

gdzie L oznacza ogniowo alkaliczno-braunsztynowe, a R ogniwo cylindryczne.

Według Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej lista oznaczeń na bateriach wygląda tak:

1. pierwsza litera - technologia wykonania:

(brak) - ogniwo cynkowo-węglowe (grafitowe)

A - ogniwo cynkowo-powietrzne

B - ogniwo litowo-węglowe

C - ogniwo litowo-manganowe

E - ogniwo litowo-tionylowe

F - ogniwo litowo-żelazowe

H - ogniwo niklowo-metalowo-wodorkowe ładowalne (akumulator NiMH)

K - (oznaczenie spotykane) ogniwo niklowo-kadmowe ładowalne (akumulator Ni-Cd)

L - ogniwo alkaliczno-braunsztynowe

M - dawniej: ogniwo rtęciowe; obecnie: ogniwo litowe ładowalne

P - ogniwo alkaliczno-powietrzne

S - ogniwo srebrowe

Z - ogniwo niklowo-manganowe (Ni-Mn)

2. druga litera - kształt ogniwa

R - ogniwo cylindryczne

F - ogniwo płytkowe

S - ogniwo prostopadłościenne

3. liczba - numer katalogowy

check Dodano do porównania