Kategorie aktualności

Ostatnie artykuły

Najnowsze komentarze

  • Jakie jeszcze telefony dla dzieci polecacie?
    person_outline em
    date_range lut 22, 2021
Odpowiednie miejsce do nauki i pracy w domu
Odpowiednie miejsce do nauki i pracy w domu
favorite_border 0 komentarze
date_range gru 9, 2022
person_outline Diliho Admin

Rok 2020 zmusił wiele osób do tego, aby przygotować sobie miejsce do nauki i pracy we własnym domu. Część z nich wcale nie była do tego przygotowana, a nagła zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń wywołała stres i sprawiła, że stali się oni mniej produktywni.

To doświadczenia, które dzielimy ze sobą międzypokoleniowo – dotyczą one uczniów, studentów, a także osób pracujących. Ostatnie lata nauczyły nas, że świat może wyglądać zupełnie inaczej niż to, do czego byliśmy przyzwyczajeni, między innymi jeśli chodzi o naukę czy realizację obowiązków zawodowych. Izolacja, nauka oraz praca zdalna sprawiły, że zdaliśmy sobie sprawę z tego, że nawet jeśli dysponujemy bardzo małą przestrzenią, to warto wygospodarować sobie miejsce do pracy w domu. Dotyczy to zarówno uczniów, studentów, jak i osób dorosłych, bowiem każda z tych grup powinna mieć możliwość nauki czy pracy w wygodnych warunkach. Chcesz poznać nasze tipy na to, jak zorganizować odpowiednią i sprzyjającą skupieniu przestrzeń w domu lub mieszkaniu? W takim razie usiądź wygodnie, przygotuj sobie swój ulubiony napój i usiądź do lektury. A po niej, zainspirowany, działaj!

Przecież uczyć się lub pracować można wszędzie!

Na początku wielu osobom wydaje się, że pracować albo uczyć się można gdziekolwiek. Wiele tego typu głosów pojawiło się w momencie, gdy zostaliśmy przymusowo zamknięci we własnych domach. Przecież to nic skomplikowanego, wystarczy rozsiąść się na kanapie z laptopem na kolanach, położyć w łóżku z podręcznikiem, usiąść w ulubionym fotelu albo rozgościć się na balkonie przy świeżym powietrzu. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Okazuje się, że wiercisz się na kanapie, nie mogąc znaleźć idealnej pozycji. Z kolei pozornie komfortowa pozycja leżąca i bliskość poduszek sprawiają, że oczy same Ci się zamykają. Ten fotel, w którym super czyta się książki, przy pracy z laptopem wymusza na Tobie przyjęcie jakiejś dziwnej pozycji, od której bolą Cię nadgarstki i plecy. Na dworze z kolei wszystko Cię rozprasza i jeszcze słońce świeci w ekran komputera, tak, że absolutnie nic nie widzisz. Efekt jest taki, że jest Ci niewygodnie, wszystko Cię boli, a dodatkowo nie możesz się skupić, bo myśli co chwila uciekają gdzie indziej. Jesteś zirytowany, bo materiał, który chciałeś przerobić w ogóle nie wchodzi do głowy, albo orientujesz się, że minęło już dużo czasu, a Ty jesteś do tyłu ze swoimi zawodowymi obowiązkami. Koszmar, prawda? Właśnie dlatego warto stworzyć specjalne miejsce do nauki i pracy w domu. Tym bardziej, że w dużej mierze sporo naszych dotychczasowych obowiązków zawodowych nadal wykonujemy w trybie home office. Jak zabrać się za tworzenie miejsca, które będzie komfortowe i sprzyjające skupieniu? Na przykład kierując się wskazówkami, które znajdziesz w następnym akapicie.

Jak stworzyć odpowiednie miejsce do nauki i pracy w domu?

Z przyjemnością podzielimy się z Tobą wskazówkami, które sprawdziły się w naszym przypadku. Pewnie nie każdy wykorzysta je w stu procentach, jednak jesteśmy przekonani o tym, że znajdziesz tu coś dla siebie, co będziesz mógł wdrożyć we własnym domu lub mieszkaniu. Nawet, jeśli będzie to tylko jedna rada, to i tak wpłynie ona na poprawę Twojego komfortu! Wszystkie sposoby zostały przetestowane przez nas i możemy potwierdzić, że działają w stu procentach. Przekonaj się o tym także i Ty, wdrażając je u siebie.

Po pierwsze – wydziel specjalną przestrzeń dedykowaną pracy i nauce. Nie musi to być od razu osobny pokój – zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdy ma takie możliwości. Na początek wystarczy biurko, które będzie służyło głównie pracy i nauce, ewentualnie Twoim hobby. Nie musi być ono wielkim meblem, który zagraci przestrzeń. Czasem coś małego w zupełności wystarcza – wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Do tego odpowiednie krzesło biurowe i wierz nam, że Twoje plecy od razu Ci podziękują. Ucząc się czy wykonując obowiązki zawodowe przy biurku, przyjmujesz najmniej obciążającą dla organizmu pozycję, zdrową dla pleców oraz stawów. Dzięki temu czujesz się lepiej, a także jesteś wydajniejszy! W najgorszym wypadku, jeśli nie masz w domu miejsca na biurko, możesz wykorzystać zwykły stół i krzesło. Ważne jednak, aby pamiętać o tym, by wysokość mebli była dopasowana do Twoich potrzeb. Praca lub nauka przy stoliku kawowym z pewnością szybko da Ci w kość… Lepszą opcją będzie stół kuchenny.

Po drugie – zadbaj o porządek w tym miejscu. Stosy papierów, nieumyte kubki, a nawet dekoracje, które miały umilić Ci pracę, mogą rozpraszać. Co więcej, zapewniamy, że będą one odciągać Twoje myśli i przeszkadzać w pełnym skupieniu. Przygotowując miejsce do pracy i nauki w domu należy mieć na uwadze to, aby jak najbardziej sprzyjało ono wykonywaniu Twoich obowiązków. Stonowane kolory ścian i minimalna ilość rozpraszaczy to podstawa. Wszystkie niepotrzebne rzeczy w tej przestrzeni będą odciągać Twoje myśli. “Zanim zabiorę się do roboty powinienem umyć ten kubek”, “już zaczynam, tylko szybko posegreguje te papiery” – każdy z nas zna te wymówki. Dbając o porządek od razu je wyeliminujesz! W tym miejscu, skoro mowa o porządku, warto wspomnieć także o kablach. Zadbaj o to, aby nie plątały się bezładnie (zwłaszcza pod nogami!). Zminimalizujesz ryzyko potknięcia się i ewentualnego wypadku.

Po trzecie – postaraj się, aby odpowiedni sprzęt był zawsze pod ręką. Raczej oczywiste dla większości osób jest to, że do pracy (a obecnie także i do nauki) potrzebujemy często różnych urządzeń. Myszka, klawiatura i dodatkowy monitor to dla wielu osób absolutna podstawa, ale może do wykonywania swoich obowiązków lub nauki potrzebujesz czegoś jeszcze? Warto zadbać o to, aby w pobliżu wyznaczonego stanowiska pracy mieć wszystko, co będzie Ci potrzebne – skaner z drukarką; notes z ważnymi informacjami; zeszyt, w którym robisz notatki; długopis, aby coś szybko zapisać itd. Dobrym zwyczajem jest także odkładanie tych rzeczy zawsze na to samo miejsce. W ten sposób unikniesz gorączkowych poszukiwań służbowego telefonu, który jak na złość gdzieś zniknął, kiedy Ty musisz zadzwonić; albo słuchawek z mikrofonem, kiedy lekcja języka obcego zaczyna się już za chwilę. Dzięki temu oszczędzisz sobie wiele niepotrzebnego stresu. Dobra organizacja miejsca do nauki i pracy, choć niepozorna, jest naprawdę bardzo ważna! Już nie raz mieliśmy okazję się o tym przekonać.

Po czwarte – dobre oświetlenie. Choć z początku może wydawać się to mało istotne, to odpowiednie oświetlenie miejsca pracy i nauki ma naprawdę ogromne znaczenie. Chodzi o to, aby Twoje oczy zbytnio się nie męczyły, a także o to, aby światło nie przeszkadzało Ci w pracy (np. świecąc prosto w ekran monitora i sprawiając, że ciężko cokolwiek na nim zobaczyć). Ustawiając jasność ekranu zwróć uwagę na to, aby nie odbiegała ona znacząco od warunków panujących w pomieszczeniu – nie przesadzaj w jedną ani w drugą stronę. Jeśli masz taką możliwość, postaraj się ustawić krzesło bokiem do źródła światła (zarówno naturalnego, jak i sztucznego). Dodatkowo, zadbaj o to, aby w oknach były rolety lub zasłony, a także o to, by mieć do dyspozycji dobrą lampę (biurkową lub stojącą, zależnie od Twoich preferencji).

Po piąte – zadbaj o inne aspekty. Pisaliśmy już o miejscu, porządku, sprzęcie i oświetleniu. Na koniec przypominamy o tym, aby zadbać także o inne warunki, które mogą mieć wpływ na Twoją pracę lub naukę. Nie zawsze są one ściśle związane z organizacją samego miejsca, ale zdecydowanie warto mieć je na uwadze. Pamiętaj o tym, aby poprosić współlokatorów czy też domowników o to, aby nie przeszkadzali Ci w najbliższym czasie – dzięki temu wzrośnie Twoja produktywność. Rób sobie przerwy – wstań, przejdź się po pokoju, wykonaj kilka prostych ćwiczeń fizycznych, w ten sposób dasz swojemu organizmowi niezbędną chwilę wytchnienia. Zawsze miej pod ręką szklankę wody, bo nawodnienie to absolutna podstawa – pozwala prawidłowo pracować wszystkim Twoim narządom, w tym także mózgowi. Pamiętaj także o tym, aby zadbać o jakość powietrza w pomieszczeniu, w którym się uczysz lub pracujesz. Otwórz okno, aby od czasu do czasu je przewietrzyć, a jeśli tego potrzebujesz (np. w okresie grzewczym lub sezonie alergicznym) skorzystaj z oczyszczacza powietrza.

Co jeśli nie mam pomysłu na miejsce do pracy w domu?

Wielu osobom wydaje się, że zorganizowanie miejsca do pracy i nauki w domu wymaga wielu starań i wysiłków. Zewsząd jesteśmy bombardowani inspiracjami, które często pięknie wyglądają, ale są całkowicie niefunkcjonalne. W części tekstu powyżej jasno udowodniliśmy, że wcale nie potrzeba żadnych wielkich przygotowań. Przecież nie musisz od razu robić remontu i wytyczać dodatkowego pomieszczenia w Twoim niewielkim mieszkanku. Nie musisz też biec do sklepu, aby nakupować różnorodnych gadżetów. Faktem jest, że zorganizowanie odpowiedniego miejsca do pracy i nauki będzie zajmować raczej niewiele czasu – wystarczy tylko odpowiednio się do tego zabrać. Pamiętaj, że w tym przypadku im mniej, tym lepiej. W przestrzeni do pracy i nauki powinny znajdować się tylko niezbędne rzeczy. Wszelkie plakaty, dekoracje czy inne ozdobne pierdółki prawdopodobnie będą Ci tylko przeszkadzać, odciągając myśli od tego, co jest naprawdę ważne. Oznacza to, że wcale nie musisz mieć super pomysłu na organizację tego miejsca. Biurko, na którym będziesz utrzymywać porządek, wygodne krzesło i niezbędny sprzęt w zasięgu ręki w zupełności wystarczą! Nie ma co zbyt dużo kombinować – prostota będzie najlepszym rozwiązaniem.

Pamiętaj o tym, że miejsce do nauki i pracy w domu powinno być jak najlepiej dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Na przykład copywriterowi w zupełności wystarczy niewielkie biurko, na którym zmieści laptop, router od internetu i duży kubek z kawą. Uczeń może potrzebować nieco więcej miejsca, by pomieścić się z komputerem, podręcznikami, zeszytami i czymś do pisania. Każdy z nas jest inny i dla każdego idealna przestrzeń do pracy będzie oznaczać coś innego.

Wszystko jasne? To ruszaj do pracy lub nauki!

Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas tekst nieco Ci rozjaśnił, jeśli chodzi o organizację idealnego, dopasowanego do Twoich indywidualnych potrzeb miejsca do pracy lub nauki. Naprawdę nie trzeba wiele, aby wykonywanie codziennych obowiązków stało się mniej obciążające dla organizmu i przynosiło znacznie lepsze efekty. Nie czekaj, tylko wprowadź nasze wskazówki do swojego domu już dziś i ciesz się świetnym miejscem do pracy i nauki!

check Dodano do porównania